سالت و جویس

VG و PG چیست و چه تفاوت هایی دارند ؟

VG (گلیسیرین گیاهی) در مقابل PG (پروپیلن گلیکول)
دو اصطلاح رایج مرتبط با e-juice VG و PG هستند. این می تواند برای تازه وارد گیج کننده به نظر برسد، اما آگاهی از این دو ماده می تواند تجربه شما را در مصرف ویپ بهبود بخشد.

PG و VG چیست؟

به زبان ساده:

PG و VG مایعات بی بو هستند که با طعم و نیکوتین ترکیب می شوند تا آب میوه ایجاد کنند.
هر دو PG و VG از نظر فنی به کلاس الکل شیمیایی تعلق دارند (با وجود نام، آنها مسموم کننده نیستند). آنها به عنوان الکل های قند طبقه بندی می شوند و در بسیاری از محصولات مصرفی گنجانده می شوند.
آنها هنگام گرم شدن بخار تولید می کنند که به آنها اجازه استنشاق می دهد.
PG و VG روغن نیستند و نمی توانند باعث ایجاد هیچ یک از مشکلات پزشکی مانند ذات الریه لیپوئیدی شوند که استنشاق روغن های واقعی می تواند ایجاد کند.
این دو مایع قوام متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و طعم کمی متفاوت دارند.
آنها هنگام بخار کردن، احساس مشخصی در دهان و گلو دارند.
اکثر مایعات الکترونیکی مدرن از ترکیبی از این دو سیال استفاده می کنند، اگرچه نسبت آن می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد.
برخی از ویپ های مبتدی فقط می توانند با سطح خاصی از PG و VG کار کنند.
انتخاب نسبت اشتباه PG/VG می تواند اولین بار را از کار بیاندازد، بنابراین مراقب باشید سطح مناسبی را برای تجهیزات خود انتخاب کنید.

 

 

حالا بیایید هر کدام را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

پروپیلن گلیکول (PG)
ساختار شیمیایی پروپیلن گلیکول
دقیقا چیه؟
PG مخفف پروپیلن گلیکول، یک محصول فرعی نفتی است. این مایع هیچ بو یا رنگی ندارد و چسبناکتر از VG است. در بخارپز از آن برای ایجاد ضربه به گلو استفاده می شود، که برخی از کاربران ادعا می کنند مشابه احساسی است که هنگام کشیدن تنباکو تجربه می شود. همچنین طعم را به طور موثرتری نسبت به VG حمل می کند و آن را به رایج ترین مایع تعلیق مورد استفاده برای کنسانتره طعم و نیکوتین تبدیل می کند.

چگونه استفاده می شود؟

پروپیلن گلیکول را می توان در وسایل مختلف خانه یافت. از جمله این موارد عبارتند از:

داروهای استنشاقی نیکوتین
خمیر دندان و سایر محصولات بهداشتی دهان و دندان
محصولات پزشکی که به صورت خوراکی، تزریقی یا به عنوان فرمولاسیون موضعی استفاده می شوند
غذای حیوانات خانگی (به استثنای غذای گربه)
محصولات زیبایی از جمله آرایش، شامپو و دستمال مرطوب کودک

آیا ایمن است؟

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف خوراکی PG بی‌خطر است و FDA استفاده از آن را به‌عنوان یک افزودنی غذایی «به‌طور کلی بی‌خطر می‌داند». با این حال، بیشتر مطالعات در مورد ایمنی پروپیلن گلیکول به جای مصرف آن به شکل آئروسل، به خوردن آن می پردازد. از میان مطالعات محدودی که وجود دارد، آزمایش طولانی مدتی که در سال 1947 انجام شد، قضاوت کرد که استنشاق PG “کاملاً بی ضرر” است.

مطالعه A2010 با بررسی PGE ها (مخلوطی از پروپیلن گلیکول و گلیکول اترها) افزایش خطر ابتلا به اختلالات تنفسی و ایمنی در کودکان مانند آسم، تب یونجه و اگزما را نشان داد. با این حال، قضاوت شد که گلیکول اترها، و نه PG، علت محتمل‌تر هستند. با نگاهی به شواهد، منطقی است که فرض کنیم PG برای استنشاق بی خطر است، اما برای تأیید این موضوع نیاز به مطالعات جامع تری وجود دارد.

بسیاری از داستان های ترسناک نادرست در رسانه ها ادعا می کنند که PG یک ماده سمی است که در ضد یخ استفاده می شود. با این حال، دو نوع ضد یخ وجود دارد: سمی و “غیر سمی”. ضد یخ سمی از ماده خطرناکی به نام اتیلن گلیکول استفاده می کند که در بخارپز استفاده نمی شود. ضد یخ مبتنی بر PG در ماشین آلات پردازش مواد غذایی استفاده می شود که در آن ضد یخ سمی می تواند مشکل ساز باشد.

در حالی که PG برای انسان بی خطر در نظر گرفته می شود و به طور کلی به عنوان یک افزودنی غذایی برای سگ ها بی خطر در نظر گرفته می شود، با کم خونی بدن هاینز در گربه ها مرتبط است. هنگام بخار کردن در اطراف گربه ها مراقب باشید، به خصوص اگر از PG در مایع الکترونیکی خود استفاده می کنید.

هنگام بخار کردن PG باید به چه نکاتی توجه کنم؟

برخی افراد سطح بالایی از PG را برای گلو تحریک می کنند. آلرژی واقعی به PG نادر است، اما گزارش شده است. اگر بعد از استفاده از e-fluid مبتنی بر PG متوجه بثورات پوستی یا واکنش‌های ناخوشایند دیگری می‌شوید، ممکن است حساسیت خفیف‌تری نسبت به PG داشته باشید، و باید به جای آن از آبمیوه با VG بالا استفاده کنید. بسیاری از فروشندگان این گزینه را ارائه می دهند.

شایع ترین عوارض جانبی استفاده از مایع الکترونیکی حاوی پروپیلن گلیکول، علائم کم آبی بدن، مانند خشکی دهان، گلودرد و افزایش تشنگی است. توصیه می شود در چند هفته اول استفاده از سیگار الکترونیکی خود بیش از حد معمول آب و مایعات بنوشید. اگر بدن به درستی هیدراته شود، این علائم معمولاً از چند روز تا یک هفته ادامه می یابند زیرا بدن به پروپیلن گلیکول عادت می کند. توجه داشته باشید که هرگونه واکنش غیرعادی می تواند عوارض جانبی ناشی از ترک سیگار باشد و لزوماً به دلیل PG نیست.

گلیسیرین گیاهی (VG)
اسکلت گلیسیرین
دقیقا چیه؟
VG مخفف Vegetable Glycerin است. این یک ماده شیمیایی طبیعی است که از روغن های گیاهی به دست می آید، بنابراین برای گیاهخواران بی خطر است. معمولاً در مایع الکترونیکی برای ایجاد حس غلیظی به بخار استفاده می شود. VG طعم کمی شیرین دارد و به طور قابل توجهی ضخیم تر از PG است. گلیسیرین گیاهی نسبت به پروپیلن گلیکول لطافت بیشتری به گلو می‌دهد و آن را برای بخار کردن زیر اهم مناسب‌تر می‌کند. در حالی که نیکوتین و طعم‌دهنده‌ها معمولاً در PG معلق هستند، برخی از فروشندگان جایگزین VG را برای فعال کردن مخلوط‌های 100٪ VG ارائه می‌کنند.

 برای چه کاری استفاده می شود؟

باز هم می توان آن را در بسیاری از محصولات پزشکی، غذایی و مراقبت شخصی یافت:

شیرین کننده به عنوان جایگزین قند
محصولات زیبایی مانند آرایش، موس، حمام حباب دار، افترشیو و دئودورانت
مواد غذایی حیوان خانگی
صابون و کرم دست
مواد غذایی مانند محصولات پخته شده، برای افزایش رطوبت
برای تهیه یک عامل غلیظ کننده برای برخی از کرم های دارویی، قرص های کپسولی و ژله ها
خمیر دندان و سایر محصولات مراقبت از دندان

هنگام استفاده از VG باید به چه نکاتی توجه کنم؟
افزایش ضخامت VG به این معنی است که می تواند عمر اتم ساز سریعتر از آبمیوه مبتنی بر PG را کاهش دهد. مایعات با VG بالا، سیم‌پیچ‌ها را سریع‌تر مسدود می‌کنند و در مخازن خاص، اگر اصلاً کار کنند، خوب کار نمی‌کنند. محصولات قدیمی‌تر به ویژه در مدل‌هایی که از سیم‌پیچ‌های کوچک‌تر مانند پاک‌کننده‌ها استفاده می‌کنند، حساس هستند. تانک های Nautilus و eGo از جمله تانک های شناخته شده تری هستند که در مواجهه با مایع VG بالا مشکل دارند.

مانند PG، شایع ترین عوارض جانبی مایع الکترونیکی VG بالا، کم آبی بدن است: خشکی دهان، گلودرد، و افزایش تشنگی. مجدداً، مطمئن شوید که مقدار زیادی آب بنوشید و در صورت لزوم از استفراغ استراحت کنید.

اینفوگرافیک PG در مقابل VG
از چه نسبت VG/PG استفاده کنم؟
یک پاسخ یکسان برای همه وجود ندارد. این بستگی به نوع تجربه ویپی که ترجیح می دهید دارد. بسیاری از افراد از سطوح مختلف PG و VG برای اهداف مختلف استفاده می کنند:

ضربه به گلو – اگر از ضربه شدید به گلو هنگام بخارپز لذت می برید، یک ویپ با PG بالا را ترجیح می دهید. “لگد” در پشت گلو، چیزی است که بسیاری از سیگاری‌های سابق هوس می‌کنند، و PG (همراه با نیکوتین) بیشتر از VG این مورد را فراهم می‌کند. PG طعم کمی بهتر از VG دارد، بنابراین طعم کمی بهبود می یابد.
یکنواختی – مایع VG بالا تمایل دارد احساس بسیار نرم تری را در گلو ایجاد کند، با دهانی قابل توجه تر و “ضخیم تر”. عطر و طعم در مایعات VG اندکی کم می شود، اما می توان با استفاده از قدرت بیشتر برای تولید بخار بیشتر با آن مقابله کرد. مراقب باشید که در محدوده ولتاژ/وات دستگاه اتومایزر خود باقی بمانید، در غیر این صورت خطر ضربه خشک یا حتی آسیب رساندن به تجهیزات خود را دارید.
Stealth Vaping – اگر می‌خواهید صدای ویپ خود را در انظار عمومی پایین نگه دارید، PG بالا راهی برای رفتن است. بخار کمتری هنگام بازدم تولید می‌شود که این امر را برای علاقه‌مندان به بخارپزی که کمتر خودنمایی می‌کنند، ایده‌آل می‌کند. با این حال، همیشه باید از عقل سلیم استفاده کنید. استخاره در مکان‌های خاص، مانند اتاق‌های انتظار و وسایل نقلیه عمومی، اغلب غیرقانونی است و صرفاً رفتار بدی است. از آنجایی که ویپینگ نسبتا جدید است، ما وظیفه داریم از افکار عمومی آگاه باشیم و مسئولانه رفتار کنیم.
Cloudchasing – Cloudchasing شامل بازدم ابرهای متراکم بخار است. حتی رویدادهای رقابتی مبتنی بر این فعالیت وجود دارد که در آن شخصی که بزرگترین ابرها را تولید می کند برنده می شود. اگر این جذاب باشد، VG بالا تنها گزینه است – هر چه بالاتر بهتر.

انواع مودها

تصمیم گیری در مورد آبمیوه ویپ با VG یا PG بالا و امید به بهترین ها ساده نیست. همه چیز به تجهیزات شما برمی گردد. اگر برای کار مناسب نباشد، می تواند منجر به تحریک ناخوشایند گلو یا مشکلات فتیله ای شود که منجر به ضربه های خشک می شود.

Clearomizer- Clearomizer یکی از رایج ترین سبک های مخازن برای ویپ است. این شامل تانک های بی انتها Aspire Nautilus است. اینها کویل های مقاومت بالاتری دارند و معمولاً کمتر از 15 وات بخار می شوند. کلیرومایزرها عموماً برای سیالات با VG بالا مناسب نیستند، زیرا کویل های آنها نمی توانند به خوبی با مایع غلیظ مقابله کنند. می تواند منجر به ضربه های خشک ناخوشایند سوزاندن پنبه شود. هنگام استفاده از این نوع مخزن توصیه می شود از مایع PG بالا یا نسبت 50/50 استفاده کنید.
مخازن زیر اهم – به عنوان مثال تانک هایی مانند سری SMOK TFV. آنها می توانند قدرت بسیار بیشتری نسبت به کلیرومایزرهای استاندارد مصرف کنند و طوری طراحی شده اند که به خوبی با آب میوه VG بالا مقابله کنند. این خودروی مسابقه ای را در نظر بگیرید که به اکتان با کارایی بالا در مخزن نیاز دارد. این مخازن که به قدرت باتری بالایی نیاز دارند، مانند یک گازسوز، آب الکترونیکی را بسیار سریعتر مصرف می کنند. اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید، راهنمای دقیق ما را برای بخارپزی ساب اهم بررسی کنید.
قابل بازسازی – اگر ترجیح می دهید کویل های خود را بسازید، انعطاف پذیری بیشتری در نسبت مایع الکترونیکی خود دارید. هنوز هم به سیم پیچ هایی که استفاده می کنید بستگی دارد، اما نیازی نیست که در مورد فتیله شدن درست پنبه خود نگران باشید. مثل همیشه، نسبت به ترجیحات شخصی خلاصه می شود، اما استاندارد مقاومت سیم پیچ های سیم پیچ های از پیش ساخته شده برای وسایل قابل بازسازی یکسان است – کویل های زیر اهم برای VG بالا، سیم پیچ های مقاومت بالاتر برای 50/50 یا PG بالا. شرکت های سازنده بنا بر نوع جویس و سالتی که تولید و عرضه میکنند با آزمایش های متفاوت به درصدهای متفاوتی از این دو ماده در ساختار لیکویید ها رسیده اند که به طور معمول با عدد 70 % وی جی و 30 % پی جی برای جویس های کم نیکوتین و 50 % وی جی  و 50 % پی جی برای جویس های سالت نیکوتین مواجه می شویم

نکاتی برای یافتن نقطه شیرین خود

بهترین راه برای یافتن «نقطه شیرین» PG/VG خود برای آزمایش با ساختن E-Jice خودتان. انجام این کار به طرز شگفت انگیزی آسان است و بسیار مقرون به صرفه است. شما می توانید این را با جزئیات بیشتری در راهنمای مایع الکترونیکی ما بررسی کنید، اما در اینجا مواردی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

دم کشیدن – اگر آبمیوه با VG بالا درست می کنید، ممکن است متوجه شوید که دم کشیدن آن زمان بیشتری می برد. این به ویژه به دستور العمل های پیچیده چند طعم مربوط می شود. دستور العمل های تک طعم با استفاده از نسبت PG بالا اغلب زمان کمتری برای آماده شدن نیاز دارند و گاهی اوقات بلافاصله آماده می شوند. می توانید در راهنمای مفصل ما در مورد آبمیوه الکترونیکی بیشتر در مورد این مطلب بخوانید.

طعم دهنده ها – اکثر کنسانتره های طعم دهنده موجود در PG معلق هستند. مهم است که هنگام تهیه آبمیوه الکترونیکی با VG بالا در نظر بگیرید زیرا هر چه مقدار طعم استفاده شده بیشتر باشد، سطح VG بیشتر کاهش می یابد. امکان خرید طعم دهنده های معلق در VG وجود دارد، اما کمتر رایج است.
آبمیوه رقیق‌کننده: اگر آبمیوه‌ای با نسبت VG بالا درست کرده‌اید، ممکن است سیم‌پیچ شما در تخلیه مایع غلیظ غلیظ مشکل داشته باشد. اگر نمی خواهید از PG استفاده کنید، راه حل این است که مقداری آب مقطر به آب میوه خود اضافه کنید – شاید یک قطره در هر 10 میلی لیتر – برای کمک به رقیق شدن آن. این به پنبه کمک می کند تا مایع را سریعتر جذب کند. در اینجا زیاده روی نکنید… یک قطره راه زیادی را طی می کند.

آب میوه بدون طعم – می خواهید بدون هدر دادن منابع ارزشمند، نقطه شیرین خود را پیدا کنید؟ سعی کنید VG و PG را در نسبت های مختلف مخلوط کنید. فقط با استفاده از مایع پایه و چند بطری مایع الکترونیکی پلاستیکی ارزان قیمت، می توانید ویسکوزیته آب میوه بهینه را برای وسایل خود بیابید و از برخورد خشک و نشت جلوگیری کنید. 

نتیجه

درک اصول اولیه PG و VG بسیار آسان است. هر دو به روش های مختلفی کار می کنند و هر کدام مزایا و معایبی دارند. توصیه ما این است که با نسبت PG به VG 50-50 شروع کنید، سپس ترکیب های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام را ترجیح می دهید. مطمئن شوید که دستگاه ویپ شما می تواند با نسبت های مختلف مقابله کند.

بسیاری از ویپرها دوست دارند از سطوح مختلف PG و VG در زمان های مختلف و با دستگاه ها و طعم های مختلف استفاده کنند. طعم‌های تنباکو، میوه‌ها و نوشیدنی‌ها اغلب با PG همخوانی دارند، زیرا تیزی PG به خوبی با طعم ترش یا گاز طعم‌کننده ترکیب می‌شود. به طور مشابه، طعم‌های مبتنی بر خامه، کاستارد و ماست با VG بالا به خوبی کار می‌کنند، زیرا حس غلیظ دهان به حس دسر می‌افزاید.

ما در کادوبوم انواع سالت نیکوتین و جویس های مختلف رو عرضه می کنیم و به راحتی می‌توانید از سایت کادوبوم خرید کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *